bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Październik 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Logowanie

Wycieczka klas III do Złotego Stoku

Wycieczka klas III do Złotego Stoku

Sulicz Jolanta 15 czerwiec 2012 Aktualizacja:21 marzec 2014 

zloty_s

zloty_s
15 czerwca uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z paniami wybrali się na bardzo ciekawą wycieczkę pod kierunkiem pani przewodnik Jadwigi Spychalskiej. Nasza trasa wiodła od Ząbkowic Śląskich, gdzie podziwialiśmy piękny Ratusz i krzywą wieżę, aż do Złotego Stoku, który słynie z najstarszej w Polsce kopalni. W Złotym Stoku zwiedziliśmy Sztolnię Gertrudy z ekspozycją map i planów kopalni oraz Skarbiec z 1066 „złotymi sztabkami” wydobytymi podobno w ciągu około 1000 lat działalności kopalni. Wędrując dalej chodnikiem sztolni, spotkaliśmy gnoma. Był to mieszkaniec podziemi, który zaprowadził nas do laboratorium alchemika. W trakcie zwiedzania poznaliśmy legendy związane z duchami kopalni. Wielką atrakcją była 8-metrowa podziemna zjeżdżalnia oraz jedyny w Polsce wodospad, znajdujący się na głębokości 23m pod ziemią. Z tego poziomu wyjechaliśmy na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem ciągniętym przez górniczą lokomotywę i znaleźliśmy się na kopalnianym podwórku. Tam czekały nas kolejne niespodzianki. Zwiedziliśmy wystawę narzędzi górniczych oraz minerałów, wypłukiwaliśmy złoto i oglądaliśmy jak wybija się monety. Z tak wspaniałej wycieczki nie mogliśmy wrócić bez pamiątek, więc na zakończenie każdy z nas z zapałem przystąpił do wielkich poszukiwań, które zakończyły się sukcesem.