11 listopada 2023 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 9. im. Wincentego Pola w Wrocławiu wzięła udział w Radosnej Paradzie Niepodległości. Parada tegoroczna organizowana była między innymi przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

W uroczystości tej kolejny już raz wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice "Dziewiątki". Uczestnicy przebrani byli w stroje z czasów II Rzeczypospolitej. Parada rozpoczęła się o godzinie 10.00. Podczas przemarszu trasą wiodącą od Placu Wolności ulicami Krupniczą, Sądową, placem Legionów i ulicą Grabiszyńską, uczestnikom towarzyszyły zabytkowe pojazdy, w tym dorożki, autobusy i samochody. Finał miał miejsce przy wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Po odśpiewaniu hymnu zaprezentowały się zespoły flagowe i orkiestry, oraz rozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze stroje uczestników. Z radością dowiedzieliśmy się, że nasza propozycja została zauważona i sklasyfikowana na III miejscu.

Udział w Paradzie był dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 9. im. Wincentego Pola wspaniałym przeżyciem i okazją do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Był to również czas na przypomnienie o wartościach patriotycznych i historii Polski. Docenić też należy sprawną organizację tegorocznej imprezy.