bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Listopad 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Logowanie

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Stawińska Adela 01 marzec 2021 Aktualizacja:03 marzec 2021 

"Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią". Janusz Korczak

19 lutego biblioteka szkolna rozpoczęła obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to przypada na 21 lutego. Ma ono za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest język ojczysty dla tożsamości narodowej, rozwoju kultury i możliwości wyrażania siebie. Dla pierwszych klas zostały przygotowane łamańce językowe i rymy, a uczniowie z Ukrainy i Armenii uczyły polskie dzieci podstawowych słów: dzień dobry, do widzenia, mam na imię...

Także nauczyciele czytali najtrudniejsze zwroty. Dla drugich klas przygotowano dyktando w dwóch wersjach, a dla klas trzecich zestawy testowe dotyczące gramatyki, ortografii i poprawnego używania języka polskiego. Wyłoniono Mistrza ortografii i języka ojczystego. Zabawy i zadań było co niemiara. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mistrzami ortografii zostali: Jan Szymański 2a Dominik Jankowski 2c wyróżnienie otrzymała Lena Zyznar 2a Mistrzem Języka Ojczystego zostali: Alicja Wołoncewicz 3b - I miejsce Oliwier Michalski 3a - II miejsce Zofia Krajewska oraz Kajetan Bukowski 3a - III miejsce. Także Kacper Kuźmiński zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na najciekawszy limeryk https://przedszkole35.wroclaw.pl/strona/wyniki-ogolnopolskiego-konkursu-na-najciekawszy-limeryk/ "Gdzieś w dzielnicy Wrocław - Krzyki Ninja tworzy limeryki. By w konkursie udział wziąć Musi trochę umysł giąć Prawie przegrzał w głowie styki". Wszystkim gratulujemy!!!