Klasa z empatią

Osiedlowe Muzea Wielokulturowości

Kwiatkowski Maciej 27 listopad 2019 Aktualizacja:27 listopad 2019

multikul

Przez tydzień z okładem, a dokładnie od 14 - 25.11.19 r., w czytelni szkolnej oraz na korytarzu przy wejściu głównym można było oglądać zorganizowaną przez klasę 4a wystawę w ramach projektu Osiedlowe Muzea Wielokulturowości. Cel został zrealizowany: Uczniowie stworzyli własne muzeum w szkole! Byli jego twórcami i kustoszami, a zbiory pomogli im gromadzić rodzice, dziadkowie i nauczyciele.

Warto wspomnieć, że przygotowanie do realizacji wystawy trwało miesiąc. Rozpoczęło się spotkaniem z pomysłodawcami ze Stowarzyszenia Myśli Krytycznej. Następnie w towarzystwie jednego z nich udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego, by podpatrzeć jak ekspozycje przygotowują profesjonaliści. Na koniec pozostało poskładać doświadczenia w całość i zgromadzone eksponaty oraz ich zdjęcia podpisać. Nieoceniona okazała się pomoc wspomnianych rodziców i dziadków. Finał stanowił wernisaż, podczas którego poza toną słodyczy, odbyło się uroczyste przecinanie wstęgi. Kilka słów do klasy skierowała pani dyrektor, a autorzy podzielili się zdobytą wiedzą nt. historii rodzinnych.

Czwartoklasiści, a może i obserwatorzy wystawy, mieli okazję na własne oczy przekonać się, że Wrocław jest miejscem spotkań osób z różnych kultur i krajów. Po drugiej wojnie światowej przyjechali do niego mieszkańcy różnych regionów Polski, którzy stworzyli unikalną kulturę, łącząc swoje tradycje.

To jeszcze nie koniec! Wystawa trafi w najbliższych dniach do Centrum Aktywności Tarnogaj, gdzie będzie ją można oglądać do świąt.