bezp doln LOGO

Wrzesień 2019

O Liechtensteinie w Bibliotece Austriackiej Wrocławskiego Uniwersytetu

Liechtenstein

W ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, uczniowie klasy 5 c udali się do Biblioteki Austriackiej w nowym gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Joliot-Curie 12. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach prowadzonych na podstawie literatury niemieckojęzycznej „Lisa und Max - Das Fürstenfest”. Jest to jedna z 12 historii Christiane Jung o przygodach bliźniąt, które mieszkają w leżącym pomiędzy Austrią i Szwajcarią, małym alpejskim Księstwie Liechtenstein. Czytanie książeczki poprzedziła ciekawa prezentacja o tym, liczącym ok. 38 000 mieszkańców oraz mającym tylko 160 km² powierzchni, kraju.

Omawiana historia nawiązywała do narodowego święta Liechtensteinu, które obchodzone jest 15 sierpnia. Wówczas to na zielonych błoniach, w pobliżu zamku książęcego w stolicy Vaduz, odbywa się uroczystość, na którą zaproszeni są wszyscy chętni. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą i zwyczajami oraz zobaczenia „na żywo” rodziny książęcej oraz miejscowych prominentów. W tym roku Liechtenstein obchodził uroczystość 300-lecia powstania księstwa, w związku z powyższym odbyło się tam mnóstwo imprez towarzyszących.

Z okazji Jubileuszu Liechtensteinu życzymy wszystkim jego mieszkańcom ALLES GUTE.

Pani Dalii Żminkowskej prowadzącej zajęcia, dziękujemy za to, że zabrała nas w podróż po tym ciekawym i jak z bajki księstwie, osładzając mam pobyt czekoladkami z firmy cukierniczej pochodzącej z Liechtensteinu.