bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Październik 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Logowanie

Ewolucja człowieka w Muzeum Człowieka

Ewolucja człowieka w Muzeum Człowieka

Wojtucka Karolina 12 styczeń 2017 Aktualizacja:12 styczeń 2017 

czlowieka

czlowieka
W czwartek, dnia 5 stycznia 2017 r. klasa 4b wybrała się na lekcję muzealną „Ewolucja człowieka” do Muzeum Człowieka. W ciekawą przygodę po antropogenezie zabrała nas pani dr Joanna Zych. Zajęcia rozpoczęliśmy od analizy budowy czaszki męskiej i żeńskiej – dzielni uczniowie i uczennice dokładnie obejrzeli i przeanalizowali różnice między czaszką przedstawicieli obu płci.

Następnie przyjrzeliśmy się różnicom w szkieletach poszczególnych ludzi pierwotnych. Porównywaliśmy ich wzrost, sylwetkę, wielkość i budowę czaszki. Sprawdzaliśmy ile jesteśmy wyżsi od nich i czym różni się nasza czaszka. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziła zabarwiona na czarno czaszka z rytami z Nowej Zelandii. Pani dr Zych pokazała nam również różnego rodzaje patologie kostne – m.in. te wynikające z noszenia za ciężkiego i niedopasowanego plecaka J. Na koniec dowiedzieliśmy się również wiele interesujących rzeczy na temat zamierzonych deformacji ciała, powstałych w wyniku noszenia gorsetów czy zawijania stóp (w dawnej Japonii).

Lekcja bardzo uczniów zainteresowała, na pewno jeszcze odwiedzimy Muzeum aby zobaczyć kolejne fascynujące zajęcia.