bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Sierpień 2021
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Logowanie

Motoryzacja a środowisko przyrodnicze

Motoryzacja a środowisko przyrodnicze

Administrator 10 lipiec 2008 Aktualizacja:21 marzec 2014 

W ramach II edycji Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich” realizowaliśmy szkolny projekt ekologiczny pt. „Motoryzacja a środowisko przyrodnicze”. Głównym celem naszych działań było uświadomienie nam wszystkim zagrożeń środowiska przyrodniczego wynikających ze wzrostu rozwoju motoryzacji oraz korzyści płynących z wyboru ekologicznych środków transportu.

W realizacji projektu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, a nawet dziadkowie czy starsze rodzeństwo.

   Rodzaj zadań naszego projektu wpłynął na to, że były one realizowane w różnym czasie – w przedziale od listopada 2006r. do grudnia 2007.Uczniowie wykonując zadania realizowali je zarówno podczas zajęć edukacyjnych, jak i na zajęciach pozalekcyjnych w ramach koła polonistycznego, plastycznego, ekologicznego, tanecznego, w ramach zajęć teatrzyku świetlicowego. Niektóre zadania mogli realizować w domu samodzielnie lub przy wsparciu rodziców, dziadków czy rodzeństwa. Przy zadaniach wykonywanych metodami badawczymi terenem działania była najbliższa okolica: budynek szkolny i jego otoczenie, boisko, skrzyżowane ulic Nyskiej i Pięknej oraz Nyskiej i Armii Krajowej. Wycieczki rowerowe w ramach zadań projektu odbywały się ulicami osiedla Gaj, Wyspa Opatowska, Park Południowy.

   Zadania zrealizowane w ramach projektu to:

1.Zgromadzenie wiadomości na temat wpływu motoryzacji na środowisko przyrodnicze na podstawie przeprowadzanych badań i z wykorzystaniem Technologii Informacyjnej:

-stopnia zanieczyszczenia powietrza,

-stopnia natężenia hałasu,

-natężenia ruchu samochodowego w okresie zimowym i letnim,

-wpływu rozwoju motoryzacji na wypadkowość.

2.Ekologiczne środki transportu jako alternatywa dla samochodu:

a)      sporządzenie stałej ekspozycji znaków drogowych dla rowerzystów,

b)      konkurs plastyczny-plakat: „Antyreklama motoryzacji, reklama ekologicznych środków transportu”,

c)      konkurs na najciekawsze hasło antyreklamujące nadmierny rozwój motoryzacji,

d)     konkurs literacki: „Autorska opowieść ekologiczna”,

e)      konkurs plastyczny-makieta: „Nasze ekologiczne osiedle”,

f)       autorskie przedstawienie szkolnego teatrzyku świetlicowego pod tytułem „Kosmiczne pojazdy”,

g)      projekt szkolny „Rowerem po wiosnę”- w ramach szkolnego programu Promocji Zdrowia,

h)      ”Weekend z dziewiątką” – aktywne spędzanie czasu wolnego: wspólne wycieczki rowerowe dzieci, rodziców, nauczycieli i absolwentów naszej szkoły,

i)        udział w Światowym Dniu bez Samochodu”,

j)        ”Karta rowerowa dla każdego absolwenta naszej szkoły” – w ramach szkolnego programu „Bezpieczna Szkoła”,

k)      Happening ekologiczny pod tytułem „List do człowieka”.

3.Zorganizowanie szkolnych kiermaszów świątecznych, zbiórki surowców wtórnych oraz pozyskanie sponsorów w celu zdobycia środków finansowych na zakup stojaka na rowery.

 

Naszymi sojusznikami podczas realizacji projektu byli: Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

Policja i Straż Miejska, Wydział Zdrowia UM Wrocławia, Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów, Rada Osiedla Tarnogaj, Rada Rodziców SP nr 9, Koło Wrocławskiego Stowarzyszenia Narodowego Czynu Pomocy Szkole przy Szkole Podstawowej nr 9.

 

Dolnośląskie Forum Edukacji Ekologicznej poddało ocenie działania naszej placówki w ramach szkolnego projektu ekologicznego podczas przeprowadzonego audytu dnia 21 maja 2008r.

 

Nasza szkoła zdobyła wyróżnienie za działalność ukierunkowaną na ochronę środowiska przyrodniczego podejmowaną w ramach Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”. Wyróżnienie zostało wręczone dn.5.VI.2008r. podczas Forum Edukacji Ekologicznej przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty /otrzymaliśmy dyplom i 5 nagród książkowych/.