bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Październik 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Logowanie

Święta majowe

Święta majowe

Kamila Kędzierska 03 maj 2016 Aktualizacja:03 maj 2016 

majowe

majowe
W piątek, 29 kwietnia 2016 roku odbył się uroczysty apel z okazji Świat Majowych: 1, 2 i 3 Maja oraz Dnia Europy. W związku z tym uczniowie z klas starszych pod opieką p. Karola Wolańskiego przygotowali krótką i humorystyczną inscenizację mającą na celu przypomnienie rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Mieliśmy przyjemność także obejrzeć krótką scenkę o Europie, w wykonaniu klas młodszych, przygotowaną przez p. Annę Kazimirką i Renatę Mechowską Uczniowie w skupieniu i z wielką uwagą słuchali słów wypowiadanych przez swoich kolegów. Na zakończenie apelu wszyscy zaśpiewali wspólnie hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”.

1 MAJA – Święto Pracy. Międzynarodowe święto ludzi pracujących, obchodzone niegdyś corocznie w masowych pochodach i wiecach (począwszy od roku 1890). Datę pierwszego maja wybrano dla uczczenia rocznicy wybuchu strajku robotników amerykańskich w Chicago, w 1889r. W latach "zimnej wojny" stało się okazją do manifestowania potęgi militarnej państw socjalistycznych oraz ogromu poparcia społecznego dla rządów komunistycznych. Ze względu na przymusowy charakter świętowania uległo deprecjacji. W czasach Solidarności było okazją do wyrażania sprzeciwu i niezadowolenia społecznego z ówczesnej sytuacji politycznej, gospodarczej kraju.

2 MAJA – Święto Flagi Państwowej, stosunkowo nowe święto, wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ma na celu propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego kraju.


3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji, drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Twórcami konstytucji byli król Stanisław August Poniatowski i Ignacy Potocki, a także Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski. Konstytucja znosiła "liberum veto", przywracała dziedziczenie tronu, przyznawała prawa mieszczaństwu, brała w obronę chłopów. Ta ustawa zasadnicza miała na celu naprawę Rzeczypospolitej, która znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji społecznej i politycznej (rozbiory).
W okresie panowania władzy totalitarnej to ważne wydarzenie historyczne było skazane na zapomnienie. Dzisiaj znowu możemy jawnie obchodzić tę szczególną rocznicę zwycięstwa demokracji.

maj1

maj1
 maj2
maj2
 maj3
maj3