Budżet Obywatelski

tarnogaj

Program współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu

Administrator 10 lipiec 2008 Aktualizacja:21 marzec 2014

Program współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu”, autorki:  Alina Gołębiewicz i Izabela Półgrabia.

Zajęcia muzealne oparte na działalności artystycznej wspomagają niejednokrotnie działania szkoły w osiąganiu celów edukacji zintegrowanej oraz  ścieżek edukacyjnych np.: edukacji regionalnej. Uwrażliwiają  uczniów na problemy współczesnego świata, wzbogacając ich wiedzę na temat różnorodności kulturowej i etnicznej. Rozwijają ich  wrażliwość na sztukę oraz uczą jej odbioru. Poszerzają wiedzę o obiektach historycznych.

Dzięki kilkuletniej już współpracy naszej szkoły i Muzeum miejskiego we Wrocławiu powstał „Program współpracy klas młodszych z Muzeum Miejskim we Wrocławiu”. Do zadań muzeum należało: umożliwienie nauczycielom i uczniom korzystania ze swoich pomieszczeń i bogatych zbiorów, organizowanie różnorodnych spotkań, warsztatów plastycznych, wystaw, lekcji muzealnych, stworzenie odpowiednich warunków  do pracy warsztatowej dzieci. Do zadań szkoły należało: sprawne organizowanie wyjść na wyżej wymienione spotkania oraz stały kontakt z przedstawicielem muzeum.

Okazało się iż czynnikiem decydującym o powodzeniu w realizacji programu było  zintegrowanie działań muzeum i naszej, jako szkoły.

Zajęcia uświadomiły naszym uczniom, że muzeum to nie tylko miejsce związane
z lokalną przeszłością, ale również ośrodek współczesnego życia kulturalnego, miejsce które uczy tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Pokazuje, że sztuka mówi o wielu sprawach aktualnych we współczesnym świecie, jest wartością bez granic.