bip

Klasa z empatią

kl z empatia

 

bezp doln LOGO

Kalendarz szkolny

Wrzesień 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Logowanie

Kolejne warsztaty w Polskiej Akademii Dzieci

Kolejne warsztaty w Polskiej Akademii Dzieci

 29 luty 2016 Aktualizacja:21 marzec 2016 

Po raz kolejny w tym roku szkolnym, a właściwie akademickim, wzięliśmy udział w wykładach w Polskiej Akademii Dzieci, przy Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Tym razem tematem spotkania był nasz, jakże piękny, ojczysty język- Język Polski. Gościem specjalnym był najbardziej znany i rozpoznawany językoznawca w Polsce - pan prof. Jan Miodek. Wygłosił on referat na temat „dziecięcego języka polskiego”. Wskazał na, cieszące się niechlubną popularnością wśród dzieci i młodzieży, nieprawidłowości w wymowie, m.in. „zniewieściała gramatyka”- czyli używanie przez chłopców sformułowań typu: „poszedłem, przyszedłem”, itp.

Profesor zwrócił także uwagę na rażący błąd, polegający na rozpoczynaniu zdania od słowa „mi” np. „ Mi się to należy. Mi kolega powiedział”. Prawidłową formą jest: „Kolega mi powiedział. Mnie kolega powiedział”. Młodzi studenci z ogromnym zaciekawieniem słuchali wykładu, po którym licznie zadawali pytania do eksperta. Pod koniec spotkania, każdy mógł otrzymać autograf. Profesor Miodek chętnie też pozował do wspólnych zdjęć ze słuchaczami wykładu. Przed prelekcją prof. Miodka, miało miejsce wystąpienie laureatów Konkursu Oratorskiego: Ady Budzińskiej i Jakuba Gaja z klasy 3b, którzy zaprezentowali odpowiednio legendę o Kluskowej Bramie na Ostrowie Tumskim oraz mit o Narodzinach Świata. Opowieści te zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania był tradycyjny poczęstunek, tradycyjną pizzą.