Uczniowie klasy 5b w komplecie zawitali do słonecznego Krakowa i Wieliczki w dniach 15-16. czerwca 2023 r. w ramach programu Poznaj Polskę. Na wstępie, z największego pomnika w mieście, czyli z Kopca Kościuszki, rzuciliśmy okiem na drugą historyczną stolicę naszego kraju. Po wypatrzeniu wzgórza wawelskiego, udaliśmy się z wizytą do smoka oraz spoczywających w Katedrze w przepięknych sarkofagach historycznych władców kraju. Oczywiście za sprawą płomiennego oddechu i siedmiu głów, które bacznie nam się przyglądały, w towarzystwie poczwary zrobiło nam się gorąco.

Niesamowitą wiedzą nt. władców Polski Piastów i Jagiellonów wykazało się kilku uczniów, zadających dociekliwe pytania przewodnikowi  i samemu dzieląc się zapamiętanymi wiadomościami z rówieśnikami. Następnie uczniowie rozpoznawali kolejne style architektoniczne, występujące w poszczególnych kaplicach: od gotyku, przez renesans i barok, po klasycyzm. Na wieży czekał na nas z sercem w płaszczu dostojny Dzwon Zygmunta, którego wielu uczniów nie omieszkało dotknąć. W końcu przyszedł czas na iście królewskie śniadanie, bo na zamkowym dziedzińcu. W tak zwanym międzyczasie poznaliśmy wzruszającą do łez historię wiernego psa Dżoka.

Kierując się na Planty, dowiedzieliśmy się, że u podnóży Wawelu w skromnym domu mieszkał niegdyś jeden z pierwszych historyków, Jan Długosz. Na dziedzińcu Collegium Maius obejrzeliśmy przejście królowej i rektora najstarszego uniwersytetu w Polsce. Wisienką na torcie tego dnia okazały się przepiękny renesansowy rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami na czele. Po wysłuchaniu hejnału, zachwycaliśmy się polichromiami we wnętrzu oraz ołtarzem autorstwa Wita Stwosza.
W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej, by zaznajomić się z celami tejże organizacji i kilkoma biogramami jej działaczy. Stamtąd przejechaliśmy na Kazimierz i w skupieniu, przy restauracyjnym stole, przenieśliśmy się do czasów wielokulturowego Krakowa. Tego dnia punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Największe emocje wzbudziło zejście kilkadziesiąt metrów pod ziemię i polizanie ścian kopalni. Po tym wydarzeniu dosłowności nabrały słowa zjeść z kimś beczkę soli.  Solne rzeźby, legenda o św. Kindze i jej kaplica, to ostatnie widoki, które dobrze zapamiętamy z klasowej wyprawy do Krakowa i Wieliczki.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.