Program Profilaktyczny „DEBATA” W klasach VI

Jolanta Dolata 03 grudzień 2014 Aktualizacja:03 grudzień 2014

W ubiegły piątek (28.11.2014) uczniowie klas VI uczestniczyli w programie profilaktycznym „Debata” autorstwa dr. Krzysztofa Wojcieszka prowadzonym przez psychologa ze stowarzyszenia „Promocja Zdrowia”. Jest to program z zakresu profilaktyki alkoholowej przeznaczony dla młodzieży szkol podstawowych, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa (V- VI klasa). Ma charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.

Przekazywanie treści wbudowane są trzy podstawowe strategie działań profilaktycznych: Strategia 1. Korekta przekonań normatywnych (jest osią całego programu). Strategia 2. Kształtowanie systemu wartości. Strategia 3. Wiedza o realnych konsekwencjach. Programy jest zaliczany do klasyki programów profilaktycznych i zalecany przez MEN i PARPĘ . Nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością i znajomością problemu. Z przyjemnością zauważyliśmy, że preferują oni postawy proabstynenckie.