"Zielona Szkoła"

Kinga Domagała 06 kwiecień 2014 Aktualizacja:06 kwiecień 2014

zielona szk

W dniach 24 – 28 marca br. liczna grupa naszych uczniów przebywała na „Zielonej Szkole” w miejscowości Bardo. Szkołę reprezentowały klasy pierwsze, trzecie i klasa IVB – w sumie 75 osób oraz nauczyciele. Pobyt obfitował w szereg atrakcji. Poznaliśmy Bardo i jego malownicze okolice. Szczególne wrażenie zrobiło na nas Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej, a w nim ruchoma szopka.

Dzieci dotarły również na punkt widokowy koło Białego Krzyża oraz do cudownego źródła, z którym wiąże się legenda związana z jego mocą spełniania marzeń. Dzieci poznały również zasady działania elektrowni wodnej oraz wykorzystania energii, oglądając zaporę wodną na Nysie w Opolnicy. Na szczęście pogoda nam dopisała i mogliśmy zwiedzić rozsiane na wzgórzu Barda Kaplice Różańcowe i podziwiać ich różnorodność architektoniczną. Ciekawym przeżyciem było również spotkanie z rzeźbiarzami – Janem i Danutą Giejson, mieszkającymi od lat w Bardzie i tworzącymi tam swoje prace. Jednym z punktów pobytu było całodniowe zwiedzanie interesujących miejsc Kotliny Kłodzkiej. Obejrzeliśmy Polanicę Zdrój, Kudowę, Duszniki wraz ze znajdującymi się w tych miejscowościach atrakcjami. W pijalniach próbowaliśmy różnego rodzaju wody, które jednak nie wszystkim smakowały. W przeddzień wyjazdu zwiedziliśmy również Złoty Stok i jego kopalnie, natomiast klasy trzecie pojechały do kopalni węgla w Nowej Rudzie. Zwiedzanie przeplatane było różnego rodzaju działaniami edukacyjnymi, rekreacyjnymi, rozrywkowymi. Pięć dni pobytu minęło niespodziewanie szybko. Miłe chwile będziemy wspominać, oglądając zdjęcia znajdujące się na płytach CD, wręczonych każdemu uczestnikowi. Mimo, że niektóre dzieci były na takim wyjeździe po raz pierwszy, wszyscy spisali się dzielnie i zapewne w przyszłości chętnie pojadą na spotkanie kolejnej przygody.

dsc_0786 dsc_0786
dsc_0802 dsc_0802