Tajemnice Egipskich Grobowców

arceologiczneW środę, dnia 1 lutego 2017 r. klasa 4b wybrała się na lekcję muzealną „Tajemnice Egipskich Grobowców” do Muzeum Archeologicznego. Po wyjątkowej wystawie oprowadził nas sam kierownik badań prywatnych grobowców w Tebach Zachodnich, w ramach Projektu Asasif, Patryk Chudzik. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat wierzeń i życia pozagrobowego starożytnych Egipcjan. Podziwialiśmy m.in. fragment Kroniki Umarłych, kolekcję figurek uszebti i piękne sarkofagi. Jednym z najciekawszych atrakcji były kopie eksponatów z grobowców  wydrukowane drukarką 3D, które uczniowie mogli wziąć do ręki.

Dużo zainteresowania wśród uczniów wzbudziła szczegółowa opowieść o przebiegu mumifikacji oraz piękne sarkofagi. Punktem głównym naszej „podróży” po starożytnym Egipcie była pełnowymiarowa rekonstrukcja komory grobowej. Wchodząc do jej wnętrza można zobaczyć odtworzoną dokumentację polichromii ścian. Dekoracje te przedstawiają dary składane zmarłemu, jako ofiary niezbędne do życia wiecznego. Również w komorze grobowej odbyliśmy krótki kurs czytania hieroglifów. Wystawa z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów.

Ogłoszenie

Przypominamy o naborze do klasy dwujęzycznej. Regulamin rekrutacji do pobrania w zakładce
"Pliki do pobrania ->
Dokumenty szkolne".