Lekcja teatralna klasy 6b

Joanna Neto 23 październik 2016 Aktualizacja:24 październik 2016

teatr

W czwartek 20 października klasa 6b wzięła udział w lekcji teatralnej w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas której Konrad Imiela (aktor, a także dyrektor naczelny i artystyczny Capitolu) oraz Marek Kocot (aktor, autor tekstów i scenariuszy teatralnych) opowiadali o tym, jak powstawał najnowszy spektakl „Liżę twoje serce”.

Najpierw wyjaśnili skąd wziął się tak intrygujący tytuł przedstawienia: W języku romani (to język Cyganów/ Romów) trudno odnaleźć słowo oznaczające uczucie miłości, gdyż „kocham ciebie” bliższe jest znaczeniu „chcę ciebie”. Wobec powyższego Romowie używają, dodając wyrazu swoim uczuciom, innych zwrotów, właściwych tylko dla nich, raczej omawiających, metaforycznych sformułowań. Na przykład zwrot „ćarav tri vodźori”, co miałoby oznaczać „kocham cię”, a dosłownie przełożone znaczyłoby „liżę twoje serduszko”. (Źródło: Romopedia.pl, za: J. Ficowski, Cyganie na polskich drogach, Kraków 1985, M. Kozłowska, Zupa z jeża, Gdynia 2012, A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994). Dowiedzieliśmy się skąd autorzy scenariusza, muzyki i scenografii czerpali inspiracje do swojej pracy. Podczas lekcji poruszony był także temat obcości i wykluczenia oraz wielokulturowości Wrocławia. Mowa była również o powojennych losach naszego miasta i ludzi, którzy do niego trafili.