Galeria zdjęć

Praca tygodnia

Klasa IC
Klasa IC

Święta majowe

Święta majowe

Kamila Kędzierska 03 maj 2016 Aktualizacja:03 maj 2016 

majowe

majowe
W piątek, 29 kwietnia 2016 roku odbył się uroczysty apel z okazji Świat Majowych: 1, 2 i 3 Maja oraz Dnia Europy. W związku z tym uczniowie z klas starszych pod opieką p. Karola Wolańskiego przygotowali krótką i humorystyczną inscenizację mającą na celu przypomnienie rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Mieliśmy przyjemność także obejrzeć krótką scenkę o Europie, w wykonaniu klas młodszych, przygotowaną przez p. Annę Kazimirką i Renatę Mechowską Uczniowie w skupieniu i z wielką uwagą słuchali słów wypowiadanych przez swoich kolegów. Na zakończenie apelu wszyscy zaśpiewali wspólnie hymn Unii Europejskiej „Odę do radości”.

1 MAJA – Święto Pracy. Międzynarodowe święto ludzi pracujących, obchodzone niegdyś corocznie w masowych pochodach i wiecach (począwszy od roku 1890). Datę pierwszego maja wybrano dla uczczenia rocznicy wybuchu strajku robotników amerykańskich w Chicago, w 1889r. W latach "zimnej wojny" stało się okazją do manifestowania potęgi militarnej państw socjalistycznych oraz ogromu poparcia społecznego dla rządów komunistycznych. Ze względu na przymusowy charakter świętowania uległo deprecjacji. W czasach Solidarności było okazją do wyrażania sprzeciwu i niezadowolenia społecznego z ówczesnej sytuacji politycznej, gospodarczej kraju.

2 MAJA – Święto Flagi Państwowej, stosunkowo nowe święto, wprowadzone decyzją Sejmu RP 20 lutego 2004 roku, związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ma na celu propagowanie odrębności terytorialnej, historycznej i kulturowej naszego kraju.


3 MAJA – Święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej uchwalonej w Europie konstytucji, drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych, opracowanej przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Twórcami konstytucji byli król Stanisław August Poniatowski i Ignacy Potocki, a także Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski. Konstytucja znosiła "liberum veto", przywracała dziedziczenie tronu, przyznawała prawa mieszczaństwu, brała w obronę chłopów. Ta ustawa zasadnicza miała na celu naprawę Rzeczypospolitej, która znajdowała się wówczas w trudnej sytuacji społecznej i politycznej (rozbiory).
W okresie panowania władzy totalitarnej to ważne wydarzenie historyczne było skazane na zapomnienie. Dzisiaj znowu możemy jawnie obchodzić tę szczególną rocznicę zwycięstwa demokracji.

maj1

maj1
 maj2
maj2
 maj3
maj3

Kalendarz szkolny

Wrzesień 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
{widget:facebook-like-box}

Archiwum

Powered by mod LCA

Logowanie

PLAN LEKCJI
Uczymy i wychowujemy
Terminarz
Organizujemy
Wydarzenia i imprezy szkolne
PROJEKTY
Rozwijamy
Aktualnie realizowane programy
Świetlica
Opiekujemy się
Zasady działania świetlicy szkolnej
DLA rodzica
Współpracujemy
Terminy konsultacji i nie tylko