Wizyta w Muzeum Farmacji

haladaja 06 luty 2016 Aktualizacja:01 marzec 2016

W dniu 26 stycznia br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Mieści się ono XIII-wiecznej mieszczańskiej kamieniczce utrzymanej w stylu klasycystyczno-renesansowym, usytuowanej przy ul. Kurzy Targ 4. Pod tym adresem przez ponad 700 lat prężnie działała jedna z pierwszych we Wrocławiu aptek. Od początku jej powstania zawsze mieszkał w niej aptekarz, który wyrabiał tam i sprzedawał swoje lecznicze mikstury oraz preparaty. Ostatni farmaceuta opuścił ją w 1950 roku. Nasi uczniowie mogli przejść przez kolejne piętra, od pracowni w średniowiecznych piwnicach, przez wnętrze renesansowej apteki, gabinet farmaceuty na 1 piętrze po sale na 2 piętrze, poświęcone rozwojowi chemii oraz lekom syntetycznym.

Mogli zobaczyć m.in. pracownię alchemika z zestawem ziół i prawdziwą czaszką ludzką, młyn trójwalcowy do miażdżenia wysuszonych ziół i minerałów, oryginalne meble apteczne i akcesoria. Obejrzeli też wystawę poświęconą kulturze medycznej Islamu, na której prezentowane są tureckie miniatury medyczne oraz afrykańskie amulety ochronne. Dodatkową atrakcją była możliwość własnoręcznego wykonania pod okiem fachowców mikstury leczniczej z ziół i różnego rodzaju składników chemicznych. Wizyta w Muzeum Farmacji była dla naszych uczniów niezapomnianym przeżyciem