Uczniowie klasy 5b na obchodach L'Épiphanie

Joanna Neto 17 styczeń 2016 Aktualizacja:19 styczeń 2016

LEpiphanie

W środę 13 stycznia grupa uczniów z klasy 5b pojechała z wizytą do Gimnazjum nr 30 im. Polonii Francuskiej we Wrocławiu, aby razem z gimnazjalistami i uczniami innych wrocławskich szkół podstawowych wziąć udział w obchodach L'Épiphanie (La Fête des Rois) czyli Święta Trzech Króli po francusku. Gimnazjaliści przedstawili jak wygląda to święto w kulturze francuskiej. Potem zaprosili gości do rozwiązywania zadań sprawdzających zdobytą wiedzę i wspólnej zabawy. Było tworzenie mini-słownika polsko-francuskiego z wyrazami związanymi z L'Épiphanie, quiz czy słuchanie i uzupełnianie tekstu piosenki „Comme les Rois Mages”. Następnie drużyny za pomocą gazet i taśmy klejącej musiały ubrać króla lub królową.

Zgodnie z tradycją z okazji tego święta we Francji na stołach pojawia się ciasto zwane Galette des Rois, w którym ukrywa się fasolkę lub porcelanową figurkę, tzw. la fève i kto ją znajdzie ten zostaje Królową lub Królem. Tak było też w Gimnazjum nr 30. Uczestnicy zabawy zostali poczęstowani pysznym ciastem i wkrótce okazało się kto został Królem i Królową. Królewska para wraz ze wszystkimi świętującymi kilka razy zatańczyła w rytmie „Comme les Rois Mages”. Udział w obchodach L'Épiphanie według tradycji francuskiej okazał się bardzo ciekawym i wesołym wydarzeniem, a także przybliżył nam trochę język francuski i kulturę Francji.